Jak na krtka

Ochrana proti krtkům  na vaší zahradě. ⭐ Spolehlivé metody a rady pro úspěšný boj s krtky. ✅ Ochráníte svůj majetek před škodami.

12 rad jak na krtka, jak vyhnat krtka ze zahrady.

Co funguje?

Občas to potká každého zahrádkáře, ale jen málokterý má při pohledu na trávník s desítkami krtinců pozitivní pocity. Krtčí houževnatosti je přímo úměrná jeho zarputilost zůstávat na stejném místě. A zabít ho nesmíte, jen vyhnat. Tady jsou osvědčené tipy, jak na to.

Krtek je v zahradách nevítaným hostem, ale zahubit ho nesmíte, pouze vyhnat, je...

 

Trubková past je na koncích opatřena plastovou západkou, která se vmáčkne...

Boj s malým vetřelcem se může protáhnout na několik měsíců, nebo dokonce let. Žádná metoda není stoprocentně spolehlivá, navíc je krtek ze zákona chráněný, takže ho nesmíte zabít ani mu nijak ublížit. Hrozila by vám pokuta i několik desítek tisíc korun. Nezbývá než bojovat, nebo se na soužití s ním snažit najít pozitiva.

U rozhrabování krtinců se totiž můžete i utěšovat (a to v podstatě po celý rok, protože krtek sezonu nezná a ryje kdykoliv, více zde): „Výskyt krtka značí, že půda ve vaší zahradě je v dobré kondici. Právě kvalitní trávník s pravidelnou zálivkou a sečením je plný života a je tedy vhodným zdrojem potravy pro krtky,“ tvrdí Miroslav Šmoranc z Českého zahrádkářského svazu. Navíc půda vyrytá černým vetřelcem je krásně zkypřená a můžete ji využít na záhonky.  

Pomohou prý nesmrtící pasti nebo nekastrovaná kočka

Trávník plný krtinců a podzemní chodby, které se pod tíhou člověka při jeho chůzi propadají, jsou nepříjemnými důsledky přítomnosti krtka. A samozřejmě podryté rostliny umírající kvůli poškozeným kořenům. Jak tedy na něj?

Co je krtek obecný zač

Černohnědý savec je dlouhý 10 až 12 cm a váží asi 80 gramů. Jako hmyzožravec se živí především hmyzem a jeho larvami, zvládne ale i ještěrky, žáby a myši, takže zbavuje zahradu mnoha škůdců. Za den spořádá téměř tolik červů, co sám váží.

Žížaly si loví a ukládá do zásoby: ochromí je nejprve kousnutím do nervového centra a schová si je do některé ze svých zásobáren na horší časy. V podzemí má totiž spletitou síť chodeb, některé slouží jako obytné, ale jiné jsou okružní a v nich krtek loví.

K vyhledání kořisti používá sluch a čich, zeminu vyhrabává dobře uzpůsobenýma silnýma předníma nohama s deseti prsty. Dožívá se až pěti let, samice rodí na jaře tři až sedm mláďat, mladí krtci jsou schopni se rozmnožit hned následující rok.

Možností je několik. Odborníci z Českého svazu ochránců přírody tvrdí, že nejúčinnější metodou je pořídit si kočku. Pak ale budete muset řešit problém, co s koťaty, protože kastrované kočky údajně hubí méně.

Můžete zkusit nastražit pasti, ovšem pouze ty, které zvíře nezabijí. Podaří-li se vám zvíře chytit, měli byste ho přestěhovat na jiné zelené prostranství mimo zástavbu. „Trubkové pasti se musí pravidelně kontrolovat, aby se uvnitř chycené zvíře netrápilo,“ nabádá Petr Helekal z obchodu Pasti.cz.

Poměrně dobrou zkušenost mají odborníci i laici s různými mechanickými plašiči (například v podobě PET lahví na kovové tyči, větrníků a podobně), které ale fungují, jen když fouká vítr. Investovat se dá také do různých elektronických či solárních krtkoplašičů, které odpuzují pomocí vibrací šířících se půdou nebo pomocí zvuku. Takový plašič je ovšem slyšitelný i pro lidi. K vyzkoušeným zaručeným tipům patří vykouření dýmovnicí nebo nástrahy v podobě psí srsti či lidských vlasů.

Nově se právě uplynulý víkend na zahrádkářské výstavě v Lysé objevil přístroj ze Spojených států, který má škůdcům zlikvidovat vybudované podzemní chodby pomocí detonace. Tento způsob likvidace by se ale běžným zahrádkářům dost prodražil (hodinová sazba služby je 1400 Kč + doprava), pokud by se vůbec dal použít na krtky. Jak jsou tedy na tom s účinností lidové metody?

Funguje to, nebo ne? Vedou PET lahve a dýmovnice

Co si o jednotlivých zaručených lidových vychytávkách myslí Ivan Dvořák, odborník z Českého zahrádkářského svazu?

1, RADA: Vysaďte rostliny, které krtkovi nevoní, například afrikány, česnek či pryšec křižmolistý, vyhne se jim.
„Krtek je hmyzožravec, takže mu mírně aromatické rostliny příliš nevadí. Pokud je v půdě dostatek organické hmoty, například žížal, bude spokojen i v přítomnosti výše zmíněných rostlin. Krtince běžně nacházíme v záhonech letniček i mezi česnekem. Tyto rostliny spíše vadí hryzcům, kteří jsou býložravci. Z našich zkušeností platí na krtka snad jen páchnoucí cibule řebčíku královského. Takto osázeným záhonům se krtci skutečně vyhýbají.“

2, RADA: Použijte čerstvou citronovou kůru, psí a kočičí srst, tvarůžky, listy ořešáků.
„Zahrádkáři zkoušejí krtka vypudit například i obaly od různých aromatických sýrů, někdo možná i kus nějakého toho romadúru ke svačině oželí. Většího úspěchu však těmito,hostinami‘ nedosahují. Psí a kočičí srst či lidské vlasy mohou skutečně fungovat, podobně jako například u kun, krtek z těchto pachů vycítí predátora. V případě použití srsti se nebudou chtít vracet ani do širšího okolí, protože predátor má obecně větší rajón než krtek.“

3, RADA: Vložte do krtince starý hadr či noviny namočené v benzinu nebo naftalínu.
„Zahrádkáři tento způsob určitě příliš nevyužívají. Dá se sice očekávat, že krtkům bude benzin a naftalín vadit, ale pravděpodobně se místu vyhnou a najdou si jinou cestu.“

4, RADA: Vykuřte krtka dýmovnicí.
„Ano. Vykouření dýmovnicí funguje. Běžně se používá i vykouření například kouřem z dvoutaktních motorů, například motorových pil.“

5, RADA: Nastražte plašičky, například PET lahve na kovové tyči či větrníky.
„S touto metodou máme velmi dobré zkušenosti.“

6, RADA: Využijte speciální ultrazvukové přístroje.
„Jsou poměrně drahé a jejich účinnost časem klesá. Krtek si totiž za chvíli zvykne i na měnící se frekvence. Na místo, kde má dostatek potravy, se pak vrátí.“

7, RADA: Zakopejte do země speciální pasti.
„Jedná se opět o dražší řešení. Když není past zakopaná dobře, krtek ji může jen naplnit hlínou a obejít jinou cestou.“

8, RADA: Použijte Liquid gel, který se aplikuje do chodeb, kde se jím krtek umaže, následně ho olíže a během 10 dnů se otráví.
„Použití těchto gelů je na zvážení každého, kdo s krtkem bojuje. Snažíme se volit prioritně jiné cesty, spíše nechat krtka žít jako součást zahrady.“

9, RADA: Počkejte, až bude krtek rýt, chyťte ho do kbelíku a odneste ho hodně daleko.
„Zní to hezky a na první pohled účinně. Je ale velice pravděpodobné, že se do uvolněného areálu stejně nastěhuje krtek jiný.“

10, RADA: Vyplavte krtka vodou.
„Účinky mohou být velice odlišné. Chodbičky od krtka jsou poměrně velké a půda bývá většinou kyprá. Voda se tak nemusí vždy dostat k noře, kde se krtek zdržuje, a která bývá v určité hloubce vodorovně.“

Autoři: MF DNES, Lucie Martínková, DOMA Dnes

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/krtek-v-zahrade-jak-vyhnat.A150323_142639_hobby-zahrada_mce

11, Odpuzovač na krtky kuličky.

PŘÍRODNÍ PRODUKT - obsahuje pouze přírodní látky. Účinný na:  KRTKY – HRYZCE. Odpuzovač obsahuje velmi silně zapáchající složku, která je hlodavcům nepříjemná a raději se chráněným prostorům vyhnou.

Vysoká účinnost:  Působí tak intenzivně a rychle že postačí 1 až 3 ks kuliček na dané místo! Snadné použití: Krtek odkopněte krtinu, vložte do díry 1 až 3 ks kuliček a krtinu zahrábněte zpět.

POZOR: APLIKACI PROVÁDĚJTE V RUKAVICÍCH PŘI POTŘÍSNĚNÍ POKOŽKY ZÁPACH ZŮSTÁVÁ INTENZIVNÍ AŽ 7 DNÍ!!!

Upozornění: Prostředek nepříjemně zapáchá, proto se nedoporučuje aplikovat do obytných místností. Nedoporučuje se použití v ochranném vodním pásmu.

12, Odpuzovač na krtky spray.

PŘÍRODNÍ PRODUKT - obsahuje pouze přírodní látky. Účinný na:  KRTKY – HRYZCE.Odpuzovač obsahuje velmi silně zapáchající složku, která je hlodavcům nepříjemná a raději se chráněným prostorům vyhnou.

Vysoká účinnost:  Působí tak intenzivně a rychle že postačí 1 až 3 stříknutí nebo nakapání na savý materiál ( houbička, hadřík) Snadné použití: Krtek odkopněte krtinu, vložte do díry nastříkaný materiál 

POZOR: APLIKACI PROVÁDĚJTE V RUKAVICÍCH PŘI POTŘÍSNĚNÍ POKOŽKY ZÁPACH ZŮSTÁVÁ INTENZIVNÍ AŽ 7 DNÍ!!!

Upozornění: Prostředek nepříjemně zapáchá, proto se nedoporučuje aplikovat do obytných místností. Nedoporučuje se použití v ochranném vodním pásmu.