Jak na kuny
Jak se zbavit kuny - Ochrana proti kunám – Spolehlivé řešení pro každý prostor. ⭐ Zbavte se škůdců rychle a bezpečně. ✅ Rychlé výsledky.
Kuna skalní neboli domácí je zdatným soupeřem, který vás potrápí na zahradě, v podkroví, ve sklepě, v kůlně nebo v zahradním domku. Poškozená izolace, okousané kabely, chybějící slepice, sežrané ovoce – i tak může vypadat návštěva nevítaného hosta. Víte, jak kunu poznat a jak se jí co nejrychleji zbavit?
1. Začněte od utěsnění budovy
Ze všeho nejdříve je nutné zjistit, jak se kuna do budovy vlastně dostala. Projděte se po domě a hledejte trus, otisky tlapek či viditelnou špínu. V případě, že takové stopy nenajdete, rozprostřete venku podél stěn navlhčený písek a zároveň posypte podlahu podkroví či altánu moukou. Druhý den byste měli nalézt stopy a také místo, kudy se kuna dostala dovnitř. Po setmění všechny otvory pečlivě utěsněte.
Nezapomeňte také odstranit všechny možné zdroje kuní potravy, jako jsou ptáci, myši a hmyz. Okna a půdní otvory ochraňte pletivem, stejně zajistěte okapy či větrací otvory.
Kuna je aktivní hlavně v noci, proto neutěsňujte otvory během dne. Mohli byste ji totiž uvěznit uvnitř domu. Těsnění nasazujte až po setmění, kdy zvířata opouštějí svá doupata a hledají potravu.
2. Instalujte pasti
Další metodou, jak se zbavit kuny z půdy, domu nebo zahrady, je odchytit zvíře a odvézt ho co nejdále je to možné. K tomuto účelu slouží pasti se systémem západek (tzv. živé pasti) a dvěma vstupy po stranách. Pasti jsou obvykle vyrobeny z pozinkovaných ocelových drátů. Jako návnadu můžete použít například slepičí vejce, ovoce a drůbeží maso. S pastí ale manipulujte výhradně v rukavicích, kuny jsou na lidský pach velmi citlivé a celá akce by tak skončila fiaskem!
3. Použijte odpuzovače
Než utratíte majlant za živou past, zkuste zvíře vyplašit a vyhnat z domu. Kuny jsou totiž poměrně plaché. Použijte speciální ultrazvukový repelent, který vydává zvuky o vysoké, pro lidi neslyšitelné frekvenci. Ten může kunu přimět se z vaší domácnosti odstěhovat. Další možností je nainstalovat detektory pohybu, které při detekci zvířete spustí alarm nebo rozsvítí světlo. Nejjednodušší a nejlevnější metodou je však použití repelentu ve spreji, který nastříkáte na místa, kde se kuna vyskytuje.
4. Pozvěte si přirozené nepřátele kuny
Jednoduchým a levným způsobem je rozprostřít v blízkosti doupěte psí srst. Pach přirozeného nepřítele by měl šelmičku vyděsit a odradit od návratu. Zkuste vpustit do blízkosti kuního pelechu psa, který nejenže zanechá svůj pach, ale může vetřelce štěkotem vyplašit. „Moje babička vždycky říkala, že nejlepší je zajít do zoo, poprosit o trus nějaké velké šelmy a umístit ho na půdu. Třeba medvěda, pardála, pumy či vlka,“ popisuje netradiční způsob boje Tomáš Beránek, vášnivý chovatel včel a slepic.
5. Hluk
Kuna má vynikající čich a mimořádně citlivý sluch, proto ji můžete vyplašit i hlukem, například stěhováním nábytku nebo hlasitou hudbou. Častým rušením jejího spánku ji můžete přimět k tomu, aby si našla klidnější a tišší místo k životu.
Zdroj: deník.cz Denisa Witoszová
6, Pachový odpuzovač na půdu a do auta.
Odpuzovač na kuny obsahuje velmi silně zapáchající složku, která je kunám nepříjemná a raději se chráněným prostorům vyhne.
7, Gel je neúspěšnější z celé řady produktů. Jeho mimořádné vlastnosti spočívají v tom že je stále čerstvý, voňavý a velmi lákavý pro hlodavce. V tubě zůstává stále čerstvý, nezvětrává a je připraven ihned k použití. Obsahuje vybrané pochoutky, rybí tuk a další atraktanty. Svou vůní a chutí je pro hlodavce neodolatelný.